Zinātnieki atraduši veidu CO2 elektroķīmiskai “piesaistei”

Oglekļa dioksīds (CO2) ir viena no galvenajām globālās sasilšanas gāzēm, kuras “piesaiste” jeb savākšana ir ļoti aktuāla. Bez tās CO2 nav iespējams arī droši noglabāt. Pagaidām liela mēroga CO2 piesaistes tehnoloģijas vēl ir tikai attīstības ceļa sākumā, tāpēc ASV zinātnieku izstrādātā un Eiropā komerciālo izmēģināšanu uzsākusī CO2 elektroķīmiskā “piesaiste” rada īpaši lielu interesi.

 


Vienkāršs un elegants risinājums

Masačūsetsas tehnoloģiju institūtā bāzētās ASV inovāciju kompānijas “Verdox” speciālisti savu izgudrojumu dēvē par vienkāršu un elegantu nopietnas problēmas risinājumu. Tā pamatā ir  no oglekļa nanocaurulītēm veidots jaunās paaudzes materiāls poliantrahinons. Kad ar to noklātie “CO2 baterijas” elektrodi tiek uzlādēti, CO2 tiem tiešā vārda nozīmē pielīp. Savukārt, kad ir pienācis laiks visu savākto CO2 nodot uzglabāšanai, elektrodu lādiņš tiek mainīts, un CO2 gāze atbrīvojas.

 

Plašs pielietojums un izmantošanas lētums

Tehnoloģijas izstrādātāji apgalvo, ka CO2 elektroķīmiskā “piesaiste” derēs gan procesiem ar lielu CO2 apjomu izplūdes gāzēs – līdz 20% un vairāk, gan ražošanām, kur CO2 intensitāte ir pavisam neliela – ap 0,04%. Vienlaikus jaunā tehnoloģija būs lēta ekspluatācijā, jo, salīdzinot ar citiem šobrīd pieejamajiem CO2 “piesaistes” risinājumiem, tās enerģijas pašpatēriņš ir pavisam neliels.

 

Pirmais rūpnieciskais klients – no Eiropas

2021. gadā “Verdox” parakstīja vienošanos par jaunās tehnoloģijas testēšanu un pielietošanu ar pirmo komerciālo klientu – Norvēģijas alumīnija ražotāju “Hydro”. Uzņēmums vēlas ar tās palīdzību “piesaistīt” un vēlāk noglabāt līdz 90% no visa alumīnija ražošanas procesā izdalītā CO2. Līdz šim veiktie izmēģinājumi ir bijuši ļoti veiksmīgi, tāpēc “Hydro” pilnīga pāreja uz CO2 elektroķīmisko “piesaisti” visās tā alumīnija ražotnēs sagaidāma ap 2030. gadu. Projekts izmaksās ap 20 miljoniem ASV dolāru.   
Baltijas valstīs CO2 piesaistes un noglabāšanas fundamentālie pētījumi pagaidām netiek veikti, taču nākotnē tas varētu būt viens no perspektīvākajiem tā dēvēto nišu tehnoloģiju attīstības virzieniem.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ