Jānis Raģelis – atslēdznieks un…Ziemassvētku vecītis

Kolēģi jau ir pieraduši pie šādas “tautas zīmes” – ik rudeni Jānis Raģelis atlaiž bārdu, bet janvārī to nodzen. Bet ne modes un stila pēc. Katra gada nogalē Jānis pārvēršas par Ziemassvētku vecīti, lai sagādātu priekus daudziem bērniem. Tas viss amatu savienošanas kārtībā, jo ikdienā viņš ir GASO atslēdznieks.

 

Par Ziemassvētku vecīti – toreiz to sauca par Salaveci - Jānis kļuva gluži nejauši. Vēl pusaudžu gados viņš ieguva autoatslēdznieka profesiju, jo nopietni aizrāvās ar motokrosu - pat piedalījās sacensībās, bet tehniku tolaik bija jāmāk remontēt pašam. Iesaukšana obligātajā militārajā dienestā 1980. gadā izjauca sporta karjeru.

Pēc armijas Jānis sāka strādāt par šoferi kādā uzņēmumā. Ziemā viens no viņa pienākumiem bija vadāt Salaveci un Sniegbaltīti pie kolēģu bērniem. Reiz Salavecis apslima un Sniegbaltīte mēģināja pierunāt Jāni viņu aizvietot. Kaut toreiz Jānim bija nedaudz pāri 20 gadiem (līdz `vecītim` vēl ļoti tālu), labā sirds viņam neļāva atstāt bērnus bez Jaungada brīnuma. Tā tas turpinās katru gada miju līdz šai dienai, un Salaveča lomas meistarība ir noslīpēta augstā līmenī!

Darbu gāzes jomā Jānim 1997. gadā ieteica viņa draugs - gāzenieks. Pa šiem 25 gadiem Jānis pildījis dažādus pienākumus – sāka kā kontrolieris gāzes uzskaites un norēķinu dienestā, kur pārbaudīja skaitītājus, palīdzēja sakārtot arhīvu, vēlāk pārgāja darbā Rīgas iecirkņa Gāzesvadu tehniskās uzraudzības dienestā, kur sekoja drošībai gāzes vadu trases zonās.

Pēdējos gados viņam ir samērā ekskluzīvs un īpaši atbildīgs darbs – kopā ar inženieri veic gāzesvadu hermētiskuma pārbaudes, pārvietojoties ar auto. GASO ir šāda speciāli aprīkota automašīna, kurā ir iemontēta gāzes noplūdes meklēšanas iekārta (Inspectra). Konstatējot gāzes noplūdi, informācija tiek nodota attiecīgajiem GASO dienestiem, kuri pārbauda noplūdes iemeslu un veic remontdarbus, vajadzības gadījumā atrokot gāzesvadu.

Nebrīnieties, ja satiksiet Jāni Liepājā, Cēsīs vai Daugavpilī, jo gāzesvadu pārbaudes viņš veic visā Latvijā. Savukārt gadumijā viņš tradicionāli ņem atvaļinājumu, lai uz pāris nedēļām pārvērstos par Salaveci.

Jānim joprojām patīk nodarboties ar sportu. Ar saviem pieciem mazbērniem viņš piedalās velomaratonos un skriešanas sacensībās. Nelaiž garām arī GASO rīkotos sporta svētkus, kur ne reizi vien ir izcīnījis godalgotās vietas!

 “Nav laika garlaikoties,” - smejas Jānis. “Gāzesvadiem jābūt drošībā, kurpēm un mašīnai tīrai, garastāvoklim labam!”.

Atpakaļ