Austrija prezentē ambiciozu ūdeņraža stratēģiju

2022. gada vasarā Austrija pievienojās to Eiropas valstu klubam, kas ir izstrādājušas savu nacionālo ūdeņraža stratēģiju. Saskaņā ar jauno dokumentu Austrija ir apņēmusies izveidot lielas “zaļā” ūdeņraža elektrolīzeru jaudas, aizstāt visu šobrīd izmantojamo fosilo ūdeņradi ar “zaļo”, kā arī izstrādāt ūdeņraža izmantošanas prioritāšu plānu laika periodam līdz 2040. gadam.


2030. gadā – 1 gigavats

Austrijas valdība ir izvirzījusi ambiciozu mērķi jau līdz 2030. gadam palielināt “zaļā” ūdeņraža elektrolizatoru jaudu līdz 1 gigavatam, kas ļaus saražot aptuveni 4 teravatstundas (TWh) ūdeņraža, patērējot 6,5 TWh elektroenerģijas gadā. Tas nozīmē, ka jau pēc astoņiem gadiem Austrijas ūdeņraža ražošana veidos aptuveni 10% no valsts 2021. gada elektroenerģijas patēriņa.

 

80% jābūt “zaļiem”

Ņemot vērā Austrijas mērķi sasniegt klimatneitralitāti 2040. gadā, jaunā stratēģija tāpat paredz, ka 80% no 2030. gadā izmantotā ūdeņraža būtu jānāk vienīgi no “zaļiem” avotiem. Austrijas ekonomikas ministrija uzsver, ka līdz 2030. gadam nepieciešams pilnībā izskaust fosilā ūdeņraža izmantošanu ķīmiskajā un tērauda rūpniecībā, jo tieši šajās jomās tiek tērēti vislielākie ūdeņraža resursi. Paredzams, ka arī nākotnē tieši tērauda rūpniecībā ūdeņraža patēriņš būs vislielākais.

 

Punkti uz “i” jeb ūdeņraža ekonomikas prioritātes

Bez tam Austrijas ūdeņraža stratēģijā ir iekļautas vairākas ūdeņraža ekonomikas prioritātes. Tajā galvenā loma atvēlēta ūdeņraža izmatošanai energoietilpīgā rūpniecībā un, iespējams, arī lielajā enerģētikā, savukārt ūdeņraža auto izmantošana Austrijā par prioritāti uzskatīta netiks. Tāpat lielas šaubas izraisa tīra ūdeņraža izmantošana siltuma ražošanā un mājokļu gāzapgādē – te vairāk tiek atbalstīta dabasgāzes, biometāna un “zaļā” ūdeņraža vienlaicīga izmantošana.
Baltijas valstīs, tostarp Latvijā, ūdeņraža stratēģijas pagaidām nav izstrādātas, tomēr paredzams, ka, ūdeņraža ražošanas un izmantošanas jautājumiem kļūstot arvien aktuālākiem, šādi dokumenti varētu tapt arī mūsu reģionā.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ