„Balticconnector”: pirmais darbības mēnesis bija ļoti veiksmīgs

Igaunijas un Somijas zemūdens gāzesvada „Balticconnector” komerciālās izmantošanas pirmais mēnesis pierādījis, ka, neraugoties uz skepsi, Igaunijas, Latvijas un Somijas reģionālā dabasgāzes tirgus darbības sākums ir bijis ne tikai veiksmīgs, bet arī daudzsološs. Caur „Balticconnector” 2020. gada janvārī pārvadītas 885 gigavatstundas (GWh) jeb ap 90,6 miljoniem kubikmetru (m3) dabasgāzes: daudzums, kas krietni pārsniedza Igaunijas iekšzemes patēriņu (565 GWh jeb ap 57,8 miljoniem m3 dabasgāzes).

 

 

Ugunskristības izturētas!

Savukārt dabasgāze, kas caur „Balticconnector” janvārī nonāca Somijā, sedza ap vienu trešdaļu no valsts janvāra patēriņa. Atlikušās divas trešdaļas tika piegādātas tradicionālajā ceļā: caur Imatras gāzes mērīšanas staciju no Krievijas. 2020. gada janvārī Somijas patērētājiem kopumā tika piegādātas 1687 GWh jeb ap 172,7 miljoniem m3 dabasgāzes.

Saskaņā ar Igaunijas pārvades sistēmas operatora „Elering” informāciju visu janvāri tika nodrošināta netraucēta dabasgāzes plūsma no Igaunijas uz Somiju un otrādi, un visa tirgus rīcībā nodotā ​​pārvades jauda tika izmantota. Tas nozīmē, ka droši var teikt – „Balticconnector” pirmā darbības mēneša ugunskristības ir izturējis!

 

Pierādās Inčukalna stratēģiskā nozīme

Lai arī Lietuvas valstij piederošā energokompāniju grupa „Ignitis Grupe” pirmajās divās janvāra nedēļās kļuva par pirmo lielāko Somijas alternatīvo dabasgāzes piegādātāju, aizņemot vairāk nekā 40% Somijas virzienam atvēlēto „Balticconnector” pārvades jaudu, bez Latvijas, konkrēti, Inčukalna pazemes gāzes krātuves (IPGK), šāda kaimiņu veiksme nebūtu iespējama. „Ignitis Grupe” informē, ka Somijai piegādātā dabasgāze netika nodrošināta uz Lietuvas-Somijas ziemas tranzīta rēķina, bet gan pilnībā nāca no IPGK Latvijā, kur pagājušajā vasarā lietuvieši noglabāja pietiekamu dabasgāzes apjomu.

 

Viss norit kā plānots

Apmēram 300 miljonus eiro vērtais dabasgāzes starpsavienojums ir pieejams komerciālai ekspluatācijai no šā gada 1.janvāra un nākotnē ļaus transportēt dabasgāzi starp Igauniju un Somiju ar maksimālo pārvades jaudu līdz 7,2 miljoniem kubikmetru dabasgāzes dienā (m3/d), kas atbilst visam Igaunijas dabasgāzes patēriņam aukstākajās ziemas dienās.

Savukārt sākotnējā gāzesvada izmantošanas periodā tā noslodze tika plānota ap 50% jeb 3-3,5 miljonu m3/d apjomā, kas līdzvērtīgs visam Baltijas valstu saspiestās dabasgāzes patēriņam transportā 2018. gadā. 2020. gada janvāra dati liecina, ka vidējais svērtais ikdienas dabasgāzes pārvades apjoms caur „Balticconnector” bija mazliet vairāk nekā 3 miljoni m3/d – tātad faktiski atbilstošs iepriekš plānotajam.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.


 

Atpakaļ