Bulgārija ar ASV atbalstu sāk Eiropā unikālu lielās kodolenerģētikas projektu

Bulgārijā, izmantojot Eiropā unikālu amerikāņu tehnoloģiju, uzsākta Kozlodujas kodolstacijas 7. energobloka būvniecība, ko pavisam tuvā nākotnē varētu papildināt arī 8. energobloka pamatakmens likšana.

 

Divi bloki un vairāk nekā trīsdesmit procenti

Bulgārijas vienīgajā kodolstacijā Kozlodujā šobrīd darbojas tikai divi energobloki – 5. un 6., kas tika pievienoti valsts elektrotīklam 1987. un 1991. gadā. Abos blokos ir realizētas iekārtu atjaunošanas un modernizācijas programmas, kas ļauj to kalpošanas ilgumu pagarināt pat līdz 60 gadiem. Šajos blokos tiek saražoti vairāk nekā 30% visas Bulgārijas elektrības. Savukārt pirmie četri Kozlodujas energobloki tika slēgti kā nosacījums Bulgārijas uzņemšanai Eiropas Savienībā (ES) 2007. gadā.

 

Trešā pēc Ķīnas un ASV

Jaunā energobloka būvniecībai Bulgārija izmantos ASV kompānijas “Westinghouse” inovatīvo tehnoloģiju, kas ar Bulgārijas projekta starpniecību cer nostiprināties Eiropas Savienības tirgū. Šī tehnoloģija ir unikāla, jo tā ļauj ļoti īsā laikā mainīt reaktoru jaudu, kas ir ārkārtīgi svarīgi stabilai energosistēmas vadībai. Pašlaik pasaulē darbojas tikai divas kodolstacijas, kurās izmanto “Westinghouse” AP1000 tehnoloģiju – viena atrodas Ķīnā, bet otra ASV. Interesi par AP1000 uzstādīšanu izrādījušas visai daudzas valstis, tajā skaitā arī Ukraina.

 

Nevis viens, bet divi vienlaikus

Lai gan tiek uzskatīts, ka projektu varētu pabeigt jau 2033. gadā, visticamāk, jaunais 1154 megavatu (MW) uzstādītās jaudas energobloks uzsāks darbu ne ātrāk kā 2035. gadā. Vienlaikus Bulgārija sāk gatavoties arī Kozlodujas AES 8. reaktora būvniecībai, izmantojot to pašu AP1000 tehnoloģiju. Saskaņā ar plānu abu jauno energobloku būvniecības darbiem būtu jānotiek paralēli, nododot tos ekspluatācijā ar apmēram 2-3 gadu atstarpi. Arī Baltijas valstīs un Latvijā tiek izrādīta interese par kodolenerģētikas projektu attīstību, tomēr mūsu reģionā vairāk domājam par mazas jaudas kodolstaciju – ar uzstādīto jaudu ap 300 MW – būvniecību.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ