Eiropā pirmais: Ziemeļanglijā startē dabasgāzes-ūdeņraža apkures pilota projekts

Vinlatona – mazpilsēta netālu no Geitshedas Anglijas ziemeļaustrumos kļuvusi par Eiropas pirmo pašvaldību, kur dabasgāzes-ūdeņraža apkures pilota projekta ietvaros vairāki simti mājsaimniecību un nelielu uzņēmumu tiek nodrošināti ar unikālu siltumu. Tas daļēji ražots no dabasgāzes un daļēji – no ūdeņraža.

 

20% ūdeņraža

Vinlatonas apkures projektu, kas ilgs desmit mēnešus un kura budžets ir 22,5 miljoni mārciņu, vada reģionālais dabasgāzes sadales sistēmas operators “Northern Gas Networks”. Tas šobrīd piegādā dabasgāzi vairāk nekā 11 miljoniem klientu Lielbritānijas ziemeļos.

Kopumā 670 Vinlatonas ēkas, tostarp vietējā baznīca, pamatskola un vairāki pārstrādes uzņēmumi, gandrīz visu 2021. gadu tiks apgādāti ar ļoti augstas ūdeņraža koncentrācijas kurināmo. Tas nozīmē, ka tradicionālās 100% dabasgāzes vietā šo ēku apsildei izmantos tikai 80% dabasgāzes un 20% ūdeņraža. Šī ir augstākā ūdeņraža koncentrācija, kas jebkad nodota kādas Eiropas valsts dabasgāzes pārvades vai sadales tīklā. Zīmīgi, ka britu likumdošana neļauj ūdeņraža apjomam nacionālajā gāzapgādes sistēmā pārsniegt 0,1% līmeni.

 

Cik efektīva, videi draudzīga un droša

Tāpat pērn “Northern Gas Networks” sadarbībā ar ūdeņraža enerģijas iniciatīvas grupu “HyDeploy” uzsāka dabasgāzes-ūdeņraža eksperimentālās apkures projekta īstenošanu Kīlas universitātes pilsētiņas slēgtajā gāzapgādes sistēmā, kurā apvienotas 30 universitātes fakultāšu un administratīvās ēkas, kā arī ap 100 privātmājas.

Vinlatonas ūdeņraža apkures projekts ir Kīlas universitātes projekta turpinājums, kura mērķis ir noskaidrot, cik izmaksu efektīva, videi draudzīga un – pats galvenais – droša ir liela ūdeņraža piemaisījuma dabasgāzes apkure veselas pašvaldības mērogā. Projekta partneri uzsver, ka Vinlatonas dabasgāzes apgādes sistēmas klientiem nav jāuztraucas par savu gāzes iekārtu – pavardu, apkures katlu un siltumsūkņu – izmantošanas drošumu un ka 20% ūdeņraža īpatsvars dabasgāzes sistēmā uz to darbības efektivitāti un kvalitāti negatīvu ietekmi neatstās.

 

Palīdzētu ietaupīt 6 miljonus tonnu CO2 gadā

“Northern Gas Networks” un “HyDeploy” eksperti arī aprēķinājuši, ka, ja ūdeņraža īpatsvars visā Lielbritānijas gāzapgādes tīklā sasniegtu 20%, būtu iespējams ietaupīt sešus miljonus tonnu oglekļa dioksīda izmešu gadā, kas līdzvērtīgi 2,5 miljoniem benzīna un dīzeļa vieglo automašīnu “izzušanai” no valsts ceļiem. Kopumā tuvāko piecu gadu laikā Lielbritānijā paredzēts dabasgāzes-ūdeņraža apkures risinājumos ieguldīt līdz 500 miljoniem mārciņu: tajā skaitā “ūdeņraža ielejas” izveidē līdz 2023. un “ūdeņraža ciemata” vai pilsētas izveidē līdz 2025. gadam.

Baltijas valstis arī izrāda interesi par iespējami plašu ūdeņraža un citu alternatīvo gāzu izmantošanu gan elektrības un siltuma ražošanai, gan arī transportam. Tomēr tuvākajā laikā nevienā no trim valstīm nedz dabasgāzes pārvades, nedz sadales sistēmu līmenī nav plānots īstenot dabasgāzes-ūdeņraža vienlaicīgas transportēšanas un piegādes galapatērētājiem projektus.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

 

 

Atpakaļ