Enerģijas pāreja Polijā līdz 2045. gadam varētu izmaksāt ap 100 miljardiem eiro

Mūsu kaimiņi Polijā ir aprēķinājuši, ka līdz 2045. gadam valsts enerģētikas “zaļināšanā”, atsakoties no akmeņoglēm par labu saulei, vējam un atomenerģētikai, būs jāiegulda patiešām iespaidīga summa – ap 450 miljardiem zlotu jeb 100 miljardiem eiro (EUR).


Ogļu vietā – gāze, vējš un atoms

Jau zināms, ka lielāko daļa šīm naudas būtu jātērē, slēdzot akmeņogļu un brūnogļu elektrostacijas. Polija lielāko daļu jeb 70% elektrības 2021. gadā joprojām ražo no oglēm, taču plāno jau tuvākajos gados pakāpeniski samazināt to izmantošanu. Savukārt visas ogļu stacijas paredzēts slēgt līdz 2049. gadam, aizstājot tās ar dabasgāzes stacijām, jūras vēja elektrostacijām un atomelektrostacijām (AES). Ogļu staciju slēgšana un tajās nodarbināto cilvēku pārkvalificēšana vien varētu izmaksāt vairāk nekā miljardu EUR.

 

Priekšroka – jūras vējam

“Zaļās” enerģijas jomā nākamajos trīsdesmit gados Polija priekšroku dos jūras vēja elektrostacijām. Līdz 2040. gadam Polijas piekrastē varētu tapt vēja stacijas ar kopējo uzstādīto jaudu 11 gigavati, padarot to par Baltijas reģiona jūras vēja apguves līderi. Optimistiskākais jūras vēja attīstības scenārijs paredz, ka līdz 2030. gadam šīs jomas investīcijas varētu sasniegt 4 miljardus EUR gadā.

 

Nevis viena, bet trīs AES

Tāpat paredzēts, ka Polijas “zaļās” enerģijas ražošanā liela loma tiks atvēlēta AES, un šajā valstī līdz 2050. gadam varētu tikt uzbūvēta nevis viena, bet veselas trīs šādas stacijas. Pirmā AES varētu tapt valsts ziemeļos – Lubjatovā vai Zarnovecā, bet otra – Belhatovā, centrālajā daļā, kur šobrīd strādā Eiropas lielākā brūnogļu stacija. Savukārt kā trešās AES būvniecības vieta tiek izskatīta Patnova. Trīs AES kopējās būvniecības izmaksas vien varētu sasniegt 30 miljardus EUR.
Arī Baltijas valstīs enerģijas pāreja izmaksās dārgi, tomēr precīzus skaitļus šajā sakarā nedz Latvija, nedz arī Lietuva un Igaunija līdz šim nav publiskojušas.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ