ES un Čīle slēgs stratēģisko partnerību “kritisko materiālu” ieguvē un izmantošanā

Šobrīd tādu “kritisko materiālu” kā varš, cinks, molibdēns un litijs ieguvē Eiropa ir gandrīz pilnībā atkarīga no Ķīnas – valsts kas, iegūstot šos materiālus, vispār nerūpējas par apkārtējās vides drošību un saglabāšanu. Lai situāciju mainītu, ES un Čīle slēgs stratēģisko partnerību Ķīnas dominēšanas Eiropas metālu tirgū pārtraukšanai.

 

Ne tikai izrakt un aiziet

Viens no stratēģiskās partnerības uzdevumiem būs ne tikai gūt labumu ES enerģētikas un transporta industrijai, bet arī radīt vietējo pievienoto vērtību Čīlē. Eiropas Komisija uzsver, ka eiropieši nerīkosies kā to bieži dara Ķīnas uzņēmumi Āfrikas valstīs – izrok vērtīgos materiālus un aiziet, pilnīgi nerūpējoties par apkārtējo vidi un neievērojot strādājošo cilvēktiesības. Tāpēc jaunajā ES un Čīles tirdzniecības līgumā tiks ietvertas arī īpašas sociālās un vides aizsardzības klauzulas.

 

Daudz vara, bet vairāk interesē litijs

Varš, molibdēns, dzelzs, litijs un daudzi citi retzemju metāli veido lielu daļu no kopējā Čīles, kā arī kalnrūpniecības nozares eksporta apjoma. Piemēram, Čīle ar apmēram 6 miljonu metrisko tonnu vara rūdas eksportu gadā ir pasaulē lielākā vara ražotāja un eksportētāja. Taču ES interese pastāvīgā sadarbībā ar Čīli ir vairāk sakņota litija ieguvē. Pasaules sausākajā tuksnesī Atakamā apmēram 700 kvadrātkilometru platībā atrodas vienas no pasaulē lielākajām un vismazāk izstrādātajām litija iegulām.

 

60% pasaules litija

Kopumā Čīlē atrodas ap 60% no visiem apzinātajiem pasaules litija – galvenās elektrisko akumulatoru un digitālo ierīču akumulatoru sastāvdaļas – krājumiem. Bez tiem enerģijas pāreja no fosilajiem uz “zaļajiem” energoresursiem Eiropā var būt apgrūtināta vai pat neiespējama.
No ES un Čīles stratēģiskās partnerības tiešu labumu varētu gūt arī Baltijas valstu, tostarp Latvijas, augsto tehnoloģiju un dažādu digitālo nišu produktu ražotāji, kas šobrīd pārsvarā izmanto retzemju metālus no Āzijas reģiona, īpaši Ķīnas.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ