Līdz 2022. gada 30. aprīlim Igaunijā samazināta akcīze elektrībai un dabasgāzei

Covid-19 pandēmijas ietekmē dažādās Eiropas valstīs tiek ieviesti atšķirīgi ekonomikas un enerģētikas sektora atveseļošanas pasākumi. Šādus pasākumus, turklāt dabasgāzes nodokļu jomu skarošus, izstrādājusi arī mūsu kaimiņvalsts Igaunija. Sākot ar 2020. gada 1. maiju, akcīzes nodokļa likme dabasgāzei samazināsies no 79,14 līdz 40 eiro (EUR) par 1000 kubikmetriem (m3), bet akcīzes nodokļa likme elektrībai no 4,47 līdz 1 EUR par megavatstundu (MWh). Akcīzes nodokļa samazinājums būs spēkā divus gadus.


Avots: energyprice.be

 

Akcīze kā 2017. gadā

Covid-19 pandēmijas izsauktās ekonomiskās lejupslīdes dēļ iedzīvotāju ienākumi un uzņēmumu apgrozījums ir samazinājies, taču ikdienas izdevumi, piemēram, elektrības vai dabasgāzes rēķini, tāpat ir jāsedz. Tāpēc Igaunijas valdība lēmusi, ka akcīzes nodokļa samazinājums uzskatāms par labu veidu kā atbalstīt lielu daļu energoresursu lietotāju, kas nonākuši īslaicīgās ekonomiskās grūtībās.

Akcīzes samazinājuma rezultātā dabasgāzes akcīzes nodokļa likme noslīdējusi līdz 2017. gada līmenim, un praktiskā izpratnē mājsaimniecību lietotājiem tas nozīmēs dabasgāzes cenas pazemināšanos par 7,1%. Igaunijā vairāk nekā 100 000 mājsaimniecību izmanto dabasgāzi mājokļu apsildei, karstā ūdens uzsildīšanai un ēdiena gatavošanai. 2018. gadā Igaunijas mājsaimniecības kopumā patērēja 67 miljonus m3 dabasgāzes.

Savukārt, centralizētā siltuma ražošana 2018. gadā patērēja 184 miljonus m3 dabasgāzes, apgādājot ar siltumu daļu no 60% Igaunijas iedzīvotāju, kas izmanto centralizēto siltumapgādi. Kopējie ietaupījumi centralizētajā siltumapgādē, samazinot akcīzes nodokli dabasgāzei, būs aptuveni 4,2 miljoni EUR gadā.

Akcīzes nodokļa samazinājums attiecināms arī uz rūpniecības sektoru, kas 2018. gadā kopumā patērēja 118 miljonus m3 dabasgāzes, un nākamajos divos gados samazinātais akcīzes nodoklis ļaus ietaupīt apmēram 2,7 miljonus EUR gadā. Tiesa, dabasgāzes akcīzes nodokļa samazinājums neattiecas uz lieliem dabasgāzes patērētājiem, kuri noteiktos apstākļos var pretendēt uz citiem atvieglojumiem.

Tāpat akcīzes nodokļa likme sašķidrinātai gāzei, ko izmanto par kurināmo katlumājām, samazinājusies gandrīz uz pusi – no 107,71 līdz 55 EUR par 1000 kilogramiem.

 

Līdz Eiropas Savienības minimālajai likmei

Tomēr visbūtiskākais akcīzes nodokļa samazinājums attiecināms nevis uz dabasgāzes, bet elektrības patēriņa sektoru, kur akcīzes nodokļa likme no 1. maija samazināsies 4,5 reizes: no 4,47 līdz 1 EUR/MWh, jeb līdz minimālajai likmei, ko atļauj Eiropas Savienība. Patērētājiem tas nozīmē elektroenerģijas cenu samazinājumu par aptuveni 3,1%. Lielajiem elektrības patērētājiem tiek nodrošināta akcīzes nodokļa atlaide 0,5 EUR/MWh.

Pārējās divās Baltijas valstīs – Lietuvā un Latvijā, kā arī kaimiņos Somijā un Polijā ekonomikas stimulēšanai un Covid-19 pandēmijas seku pārvarēšanai netiek piemēroti specifiski fiskālie mehānismi dabasgāzes un elektrības sektorā, kā, piemēram, akcīzes vai citu nodokļu un nodevu īslaicīga samazināšana.

Salīdzinājumam jānorāda, ka Latvijā akcīzes nodokļa apmērs dabasgāzei šobrīd ir 17,07 EUR/1000m3 izmantošanai par kurināmo un 5,65 EUR/1000m3 izmantošanai par kurināmo rūpnieciskās ražošanas un citos ar ražošanu saistītos procesos, savukārt, elektroenerģijas nodokļa likme atbilst 1,01 EUR/MWh. Līdz ar to pat ar Covid-19 pandēmijas izsaukto akcīzes samazinājumu Igaunijā augstākā no dabasgāzes akcīzēm Latvijā ir vairāk nekā uz pusi mazāka par dabasgāzi akcīzi kaimiņos.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

 

 

 

 

Atpakaļ
v8