Polija līdz 2023. gadam par 60% palielinās sava LNG termināļa importa jaudu

Dabasgāze šobrīd ir un arī tuvākajās desmitgadēs būs viens no svarīgākajiem Eiropas valstu enerģijas ražošanas avotiem. Lai garantētu tās drošas un nepārtrauktas piegādes Polijai un nākotnē arī Baltijas valstu tirgum, līdz 2023. gadam tiks realizēts vērienīgs Svinouščes sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) termināļa Polijā paplašināšanas projekts.

 

No 5 līdz 8,3 miljardiem kubikmetru dabasgāzes

Svinouščes LNG terminālis, kas veiksmīgi darbojas jau piecus gadus, līdz ar to kļūs vēl nozīmīgāks gan pašmāju, gan arī Baltijas valstu un Somijas dabasgāzes apgādei. Par to liecina šovasar parakstītais 1,9 miljardu zlotu (ap 460 miljonu eiro) vērtais termināļa paplašināšanas projekta līgums. Svinouščes LNG paplašināšana ir iekļauta arī Eiropas Savienības (ES) kopējo interešu projektu sarakstā kopā ar Norvēģijas-Polijas jūras gāzesvada “Baltic Pipe” projektu, kuram nesen tika piešķirts 215 miljonu eiro liels līdzfinansējums.

LNG termināļa paplašināšanas projekts paredz, ka par 60% tiks palielināta tā caurlaides spēja no pašreizējiem 5 miljardiem kubikmetru (BCM) līdz 8,3 BCM 2023. gada beigās. Un, lai gan galvenais termināļa paplašināšanas projekta realizācijas iemesls ir Polijas vēlme vēl vairāk samazināt savas valsts atkarību no pašreizējām cauruļvadu dabasgāzes piegādēm, tā loma pieaugs arī reģionālā līmenī. Pēc Lietuvas-Polijas gāzesvada (GIPL) nodošanas ekspluatācijā 2021. gada beigās tas palīdzēs dažādot arī Baltijas un Somijas dabasgāzes piegādes un ciešāk integrēt Baltijas un Polijas dabasgāzes tirgus.

 

Dabasgāze akmeņogļu vietā

Vienlaikus Polijas valsts naftas un dabasgāzes kompānija PGNiG pēc 2022. gada neplāno pagarināt ilgtermiņa dabasgāzes piegādes līgumu ar koncernu “Gazprom”. Šos resursus plānots aizstāt ar paplašinātā LNG termināļa starpniecību, kā arī ar cauruļvadu dabasgāzi no Norvēģijas “Baltic Pipe” projekta ietvaros. Paredzams, ka nākamajā desmitgadē dabasgāzes patēriņš Polijā būtiski pieaugs, jo dabasgāzes izmantošana aizstās morāli un fiziski novecojušo akmeņogļu elektrostaciju jaudas. Šobrīd akmeņogļu elektrostacijās tiek saražoti vairāk nekā 50% no visas Polijā iegūtās elektroenerģijas.

Kā jau tika minēts iepriekš, arī Baltijas-Somijas dabasgāzes tirgus piegādes ceļu un avotu dažādošanā Svinouščes LNG termināla ietekme varētu būt visai jūtama, jo fiziska Polijas un Baltijas valstu gāzapgādes sistēmu savienošana dos iespēju piegādāt caur termināli importētos dabasgāzes resursus arī patērētājiem mūsu reģionā.


 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

 


 

Atpakaļ