Portugālē top Eiropas jaunākais hidroakumulējošo staciju komplekss – “giga baterija”

Kamēr daudzas Eiropas valstis domā par dažādu modernu enerģijas uzkrājēju veidošanu, dažviet top arī jauni, bet tajā pašā laikā sen pazīstami “ūdens enerģijas uzkrāšanas” projekti. Viens no šādiem projektiem ir Tamegas hidroakumulējošo staciju (HAES) komplekss Portugālē, dēvēts arī par “giga bateriju”.


Par 30% lielāka uzkrāšanas jauda

Tas sastāvēs no trim jaudīgām HAES un pēc pilnīgas būvniecības pabeigšanas 2024. gadā būs viens no lielākajiem šāda veida enerģijas uzglabāšanas kompleksiem Eiropā. Pateicoties jaunajam 1,5 miljardus eiro vērtajam HAES kompleksam, tiks būtiski vairots Portugāles energosistēmas enerģijas uzkrāšanas potenciāls. Visām kompleksa stacijām kopā tas sastāda ap 880 megavatiem (MW) – par 30% vairāk nekā šobrīd valstī pieejamā enerģijas uzkrāšanas kopējā jauda. Turklāt viss staciju kompleksa darbības cikls būs “zaļš” – tas nenesīs sev līdzi gaisa un apkārtējās vides piesārņojumu.


Enerģija diviem miljoniem mājsaimniecību

Paredzams, ka sākotnēji Tamegas HAES komplekss spēs saražot ap 1766 gigavatstundām elektrības gadā, kas ir pietiekami, lai apmierinātu tuvumā esošo pašvaldību – Bragas un Gimaraešas pilsētu (440 000 mājsaimniecību) – enerģijas vajadzības. Jau šī gada vidū, darbu uzsākot divām no trim kompleksa stacijām, “giga baterija” spēs uzglabāt tik daudz enerģijas, lai visu dienu apgādātu divus miljonus Portugāles mājsaimniecību ar “zaļu” un videi draudzīgu elektrību. Savukārt pēc visu trīs kompleksa staciju nodošanas ekspluatācijā tā vēl par apmēram 35% palielinās savu enerģijas uzglabāšanas jaudu.

 

10 000 jaunas darba vietas

“Giga baterijas” izveide veicina arī ekonomisko aktivitāti un nodarbinātību reģionā. Visā tās astoņus gadus ilgajā būvniecības posmā tika izveidotas 3500 tiešās un 10 000 netiešās darbavietas. Bez tam projekta realizācijā iesaistīti vairāk nekā 100 uzņēmumu, 75 no kuriem ir vietējie.
Baltijas valstīs jaunu HAES attīstība šobrīd netiek plānota – mūsu reģionā atrodas tikai viena šāda veida stacija – 900 MW uzstādītās jaudas Kroņu HAES Lietuvā, kas tika nodota ekspluatācijā 1998. gadā.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ