Spānijas enerģētikā īpašu vietu atvēl ne tikai zaļajam ūdeņradim, bet arī biometānam

Spānija nolēmusi būtiski paātrināt savas enerģētikas “zaļināšanu” ne tikai uz ūdeņraža, bet arī biometāna rēķina. Uz 2030. gadu tā plāno trīskāršot saražoto biometāna apjomu, lietderīgi izmantojot vairāk nekā 50% visu šim mērķim derīgo organisko atkritumu.

 

No sešām līdz divsimt

Savā atjauninātājā nacionālajā enerģētikas un klimata plānā (NEKP) Spānija uzsver, ka biometāna lieljaudas ražošana palīdzēs ne tikai lietderīgi izmantot organiskos atkritumus, bet arī mazināt vides – īpaši gruntsūdeņu un augsnes – piesārņojumu. Bet, lai to panāktu, nepieciešams būtiski palielināt biometāna ražotņu skaitu, kas šobrīd Spānijā ir visai pieticīgs – tikai sešas. Taču līdz 2030. gadam tas, kā lēš Spānijas atjaunīgo gāzu asociācijas “Gasnam” eksperti, varētu sasniegt jau 200 ražotņu atzīmi.

 

Paši var saražot apmēram pusi

Tā kā Spānija pārredzamā nākotnē nevēlas atteikties no dabasgāzes un biometāna izmantošanas, tās galvenais uzdevums ir ražot vairāk biometāna pašiem, lai būtu jāimportē mazāk dabasgāzes. Šim mērķim NEKP ir iekļautas vairāku scenāriju aplēses par maksimālo paredzamo Spānijas biometāna ražošanas potenciālu. Un tas ir visai iespaidīgs – 162 teravatstundas gadā jeb gandrīz puse no pašreizējā valsts dabasgāzes patēriņa.

 

Biometāns transportā “audzē muskuļus”

Biometāna izmantošana īpaši spēcīgi iesakņojusies Spānijas auto nozarē, kur tās strauju attīstību paredz arī nākotnē. Tā 2022.gadā vien gandrīz ceturtā daļa valsts jauno autobusu, minibusu un citu nelielas kravnesības auto reģistrāciju attiecās uz saspiestās gāzes (CNG) spēkratu jomu, un līdz 2030. gadam šo reģistrāciju apjoms varētu pieaugt līdz 30 un pat vairāk procentiem.
Baltijas valstīs biometāna ražošana vēl ir tikai agrīnā attīstības stadijā, tomēr projektu realizācija norit. Tā 2023. gada vasarā tika likts pamatakmens Latvijas pirmajai biometāna rūpnīcai, kas atradīsies Iecavā, ražotnes “Balticovo” kompleksā. Kopumā projektā paredzēts investēt 10 miljonus eiro, un tas spēs saražot līdz 100 gigavatsundām biometāna gadā.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ