Vācijā taps pirmais lieljaudas LNG importa terminālis

Eiropas Savienība (ES) devusi “zaļo gaismu” 40 miljonu eiro (EUR) piešķiršanai Vācijas pirmā stacionārā LNG importa termināļa, kas palielinās valsts gāzes piegādes drošību un uzsāks darbu 2026.-2027.gadā, būvei.

 

Stacionārais peldošā vietā

Jaunais LNG terminālis, kas atradīsies Brunsbitelē, uzlabos gāzes piegādes infrastruktūru Vācijā un palīdzēs saņemt līdz 10 miljardiem kubikmetru (BCM) gāzes gadā, kompensējot aptuveni vienu piekto daļu no zaudētajām vēsturiskajām austrumu virziena cauruļvadu gāzes piegādēm. Bez tam stacionārais LNG terminālis aizstās šobrīd darbojošos peldošo LNG termināli ar regazifikācijas jaudu līdz 7,5 BCM gadā.

 

1,3 miljardi un 40 miljonu atbalsts

Plānots, ka jaunā termināla izveide izmaksās EUR 1,3 miljardus un ap 50% no tā akcijām piederēs Vācijas valsts bankai KfW, 40% – Nīderlandes energokompānijai Gasunie un 10% – Vācijas energokompānijai RWE. Lai atbalstītu Gasunie un RWE apņemšanos uzbūvēt termināli pēc iespējas īsā laikā, abas kompānijas jau šogad saņems EUR 40 miljonu lielu atbalsta maksājumu. Tas tiks nodrošināts, izmantojot īpašu dividenžu sistēmu.

 

Ar domu par zaļo nākotni

Jaunā termināļa projekts tiek realizēts ar domu, ka tā izmantošana varēs turpināties arī pēc Vācijas ekonomikas zaļināšanas robežšķirtnes – 2044. gada, kad valsts ir apņēmusies atteikties no visa veida fosilajiem energoresursiem. Pēc 2044. gada to varētu izmantot tādu atjaunīgo gāzu kā sašķidrinātais biometāns un zaļais ūdeņradis importam. Baltijas valstīs pagaidām nav neviena stacionārā LNG termināla, un to vienīgais peldošais LNG importa terminālis kopš 2014. gada darbojas Klaipēdā, Lietuvā. Tas ir galvenais gāzes piegādes avots Lietuvai un pārējām Baltijas valstīm, un 2023. gada pirmajā ceturksnī tas nodrošināja 90,1% (8,9 TWh) no visām Baltijas gāzes piegādēm.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ