Zinātnieki: mākslīgais intelekts var patērēt tik daudz enerģijas, cik vesela valsts

Zinātniekus vienlaikus fascinē un biedē mākslīgā intelekta (AI) straujā attīstība un tas, cik daudz mums visiem tik vajadzīgās elektrības šī mūsdienīgā tehnoloģija var “apēst”.

 

Dienas meklējumi kā gada elektrības rēķins

Amsterdamas Brīvās universitātes zinātnieku grupa ir aprēķinājusi: pamatojoties uz pieejamajiem datiem par AI enerģijas patēriņu, ja Google izmantotu šo tehnoloģiju saviem aptuveni 9 miljardiem ikdienas meklējumu, tai katru gadu būtu nepieciešamas papildu 29,2 teravatstundas (TWh) enerģijas. Bet šis enerģijas apjoms ir līdzvērtīgs tādas valsts kā Īrija summārajam gada elektrības “rēķinam”.

 

Arī mācības – energoietilpīgas

Interesanti, ka ne tikai AI izmantošana, bet arī tā apmācība ir energoietilpīgs pasākums. Piemēram, ASV AI uzņēmums “Hugging Face” pētniekiem atklāja, ka tā  daudzvalodu tekstu ģenerēšanas AI apmācību laikā vien izmantoja aptuveni 433 megavatstundas (MWh) elektrības. Ar šo elektrību pietiktu 40 vidēja lieluma ASV mājsaimniecību elektrības apgādei veselu gadu.

 

Ne tikai elektrība, bet arī kaitīgie izmeši

Nīderlandes zinātnieki tāpat prognozē, ka jau līdz 2027. gadam ar AI saistītais elektrības patēriņš pasaulē varētu pieaugt par 85 līdz 134 TWh gadā, šai jomai kļūstot par vienu no vadošajām elektrības patēriņa industrijām. Zīmīgi, ka šis pieaugums būtu salīdzināms ar ikgadējo elektrības patēriņu tādās valstīs kā Nīderlande, Argentīna vai Zviedrija. Protams, arī AI jomas radītais gaisa piesārņojuma apjoms būtu līdzvērtīgs šo valstu radītajam piesārņojumam gada griezumā.

 

Tikai 20% kā visa Jaunzēlande

Turklāt AI varētu aktīvāk pārņemt arī tā dēvēto kripovalūtu rakšanu, vēl vairāk palielinot savu elektrības patēriņu un kaitīgo izmešu daudzumu. Pētnieki uzsver, ka, ja AI īpatsvars kriptovalūtu rakšanā palielinātos tikai par 20%, katru gadu tas varētu “maksāt” tik daudz oglekļa dioksīda izmešu, cik viss Jaunzēlandes elektrības patēriņš.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ