GASO aicina pārbaudīt gāzes iekārtu drošību

Tuvojoties svētkiem un gada aukstākajiem mēnešiem, dabasgāzes sadales sistēmas operators GASO aicina iedzīvotājus pārliecināties, vai gāzes iekārtas ir drošas un darba kārtībā.

 

“Dabasgāze lielai daļai Latvijas iedzīvotāju sniedz komfortu, nodrošinot iespējas gan apsildīt mājokli, gan pagatavot vakariņas, taču vienlaikus dabasgāzi ir jāprot lietot atbildīgi,” atgādina GASO valdes loceklis Aleksandrs Koposovs.

 

GASO veic dabasgāzes piegādi vairāk nekā 400 tūkstošiem mājsaimniecību lietotājiem ar iekšējo gāzesvadu sistēmu. Lai svētkus aizvadītu bez bažām, GASO aicina ievērot vienkāršus drošības pasākumus – pārliecināties, vai gāzes iekārtas ir drošas un darba kārtībā, vai ir veikta savlaicīga apkope. Gāzes iekārtu stāvoklim nepieciešams sekot līdzi regulāri!

 

Viena no potenciāli bīstamākajām lietām ir nelegāla pieslēgšanās gāzes vadiem un manipulācijas ar dabasgāzes skaitītājiem, jo tiek pakļauta riskam ne vien sava, bet arī apkārtējo dzīvība. Par patvaļīgu dabasgāzes izmantošanu vai iejaukšanos mēraparātu darbībā atbildība paredzēta Krimināllikumā.

 

Ja ir aizdomas par gāzes noplūdi vai iekārtu nepareizu darbību, nekavējoties ziņojiet GASO  Avārijas dienestam, zvanot pa tālruni 114, vai Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam pa tālruni 112. Par nelikumīgiem vai šaubīgiem pieslēgumiem aicinām zvanīt uz GASO informatīvo tālruni 155.

 

Latvijas gāzesvadu kopgarums ir vairāk nekā 5200 kilometru. To būvniecība sākta pirms 60 gadiem. Līdz ar to regulāri ir vajadzīgas investīcijas, lai GASO varētu nodrošināt drošu un nepārtrauktu gāzes padevi. Uzņēmums katru gadu gāzesvadu drošībā, atjaunošanā, profilaksē un arī dažu jaunu gāzesvadu izbūvē investē aptuveni 10 miljonus eiro. Līdzekļus investīcijām GASO iegūst no dabasgāzes sadales tarifa. Samaksātais sadales tarifs nonāk investīcijās, lai varētu nodrošināt sadales sistēmas operatora GASO sniegtos pakalpojumus.

 

GASO atgādina, ka 2019. gada 1. janvārī stāsies spēkā jaunie dabasgāzes sadales tarifi, ko apstiprināja Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija. Jaunie tarifi nepieciešami, lai pielāgotos esošajai situācijai dabasgāzes tirgū un varētu nodrošināt noteikto dabasgāzes tīkla drošības standartu ievērošanu, veicot nepieciešamās investīcijas gāzes sadales tīkla atjaunošanā un uzturēšanā, lai līdz minimumam samazinātu bīstamu situāciju rašanās iespējas. Sadales sistēmā vairāk nekā 90% izmaksu ir fiksētas un nav atkarīgas no patērētā dabasgāzes apjoma, jo neatkarīgi no patēriņa ir jānodrošina tīkla uzturēšana, atjaunošana un jāveic nepieciešamie drošības pasākumi.

 

Līdz ar jaunajiem tarifiem mājsaimniecībām fiksētā komponente ar PVN izmaksās 2,14 eiro mēnesī. Tas ir maksimālais iespējamais sadales sistēmas tarifu pieaugums – jo vairāk patērētājs lietos gāzi, jo mazāks būs maksājuma pieaugums par dabasgāzes sadali. Ja gribas noskaidrot, kā mājsaimniecības vai uzņēmuma maksājumus ietekmēs jaunie dabasgāzes sadales tarifi, GASO mājaslapā (https://www.gaso.lv/tarifu-projekta-kalkulators) ir pieejams tarifu salīdzināšanas kalkulators.

 

AS “Gaso” ir vienīgais dabasgāzes sadales sistēmas operators Latvijā, kas nodrošina dabasgāzes piegādi no pārvades sistēmas līdz gala patērētājiem. Uzņēmums nodrošina sadales infrastruktūras attīstību, dabasgāzes pieslēgumu izbūvi, sistēmas ekspluatāciju un dabasgāzes uzskaiti, kā arī avārijas dienesta darbību. Akciju sabiedrība “Gaso” ir dibināta 2017. gada 22. novembrī, nodalot no akciju sabiedrības “Latvijas Gāze” sadales sistēmas darbību un izpildot Eiropas Savienības un valsts prasības par dabasgāzes sadales sistēmas neatkarības nodrošināšanu. Uzņēmuma vienīgais īpašnieks ir “Latvijas Gāze”, AS “Gaso” ir pilnībā regulēts uzņēmums un darbojas tikai Latvijas teritorijā.

 

 

 

Atpakaļ