Austrijā un Kosovā apsaimniekot saules elektrostacijas palīdz aitas

Kad strādniekiem Roganes saules elektrostacijā netālu no Kamenicas pilsētiņas Kosovas austrumos apnika tērēt stacijas saražoto elektrību un savus spēkus nepārtrauktai zāles pļaušanai ap saules paneļiem, viņi atrada daudz “zaļāku” un jaudīgāku “pļaujmašīnu”: aitu ganāmpulku.

 

12 000 saules paneļi un 100 aitas

100 aitu un dažu kazu ganāmpulka gans atceras, ka elektrostacijas strādnieki bieži viņam žēlojušies par ātri augošo zāli un lielo pļaušanas apjomu, kas viņiem jāveic katru nedēļu. Tā arī radās doma izpalīdzēt. Tagad Reksheps ar savu piecu ganu suņu palīdzību divas reizes nedēļā “manevrē” aitas un kazas pa spēkstaciju, kur uzstādīti vairāk nekā 12 000 fotoelektrisko paneļu.

 

Netērē daudz, bet var ietaupīt arī to

Tiesa, aitu izmantošana saules elektrostaciju zāles pļaušanai nav novitāte – šāda prakse tika aprobēta jau pirms diviem gadiem saules elektrostacijās netālu no Vīnes Austrijā, kur vienlaikus tika veikts arī pētījums par šāda zāliena uzturēšanas veida ekonomiskumu un pozitīvo ekoloģisko ietekmi. Lai gan zāles pļaušanai tiek tērēts salīdzinoši neliels stacijas ikdienas saražotās elektrības daudzums, lētākas un “zaļākas” alternatīvas atrašana ļauj ietaupīt arī to.

 

Labā prakse ir “lipīga”

Austrijas piemēram gatava sekot ne tikai mazā Kosova, bet arī Lielbritānija, kur līdz 2040. gadam plāno dubultot pašreizējo uz zemes izvietoto saules elektrostaciju jaudu, un aitu “pļaujmašīnas” tiek vērtētas kā reāla alternatīva ne tikai dažās, bet praktiski visās jaunajās lieljaudas stacijās. Baltijas valstīs gan pagaidām nav īpaši daudz lieljaudas uz zemes izvietoto saules elektrostaciju, tāpēc šobrīd alternatīvas tradicionālajai zāles pļaušanai tajās nav ļoti aktuālas.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ