Čehijā plāno būvēt pasaulē otro pazemes kodolatkritumu glabātavu

Čehija tuvāko desmit līdz piecpadsmit gadu laikā varētu kļūt par otro pasaules valsti ar unikālu inženiertehnisko objektu – pazemes kodolatkritumu glabātavu, kuras tuneļi izcirsti pamatklintājā vairāku simtu metru dziļumā.

 

Četri jauni reaktori

Čehijas jaunā ilgtermiņa enerģētikas stratēģija paredz būtiski palielināt valsts kodolreaktoru, no kuriem pašreiz nāk ap 35 procentiem no valstī saražotās elektrības, skaitu. Aptuveni 20 gados sešiem Dukovanu un Temelinas kodolstaciju reaktoriem plānots pievienot vēl četrus. Turklāt pirmā jaunā kodolreaktora būvnieku paredzēts izvēlēties jau nākamgad.

 

Pagaidām glabājas virs zemes

Izlietotā degviela no darbībā esošiem reaktoriem pašlaik tiek glabāta Dukovanu un Temelinas kodolstaciju teritorijās, tomēr šāds risinājums nav ilglaicīgs – tas der tikai nākamajiem simts gadiem un nozīmē, ka, palielinot kodolreaktoru skaitu un tajos saražotās elektrības apjomus, jādomā par principiāli jaunu kodolatkritumu noglabāšanas veidu.

 

Simtiem metru zem zemes uz 100 000 gadiem

Šāds veids, ekspertuprāt, ir kodolatkritumu noglabāšana pazemē, veidojot īpašu tuneļu sistēmu apmēram 200-400 m zem zemes. Tur kodolatkritumi un izmantotā kodoldegviela tiktu noglabāta uz vismaz 100 000 gadiem vai arī līdz laikam, kad to varēs droši un efektīvi pārstādāt. Pagaidām gan iespējamā krātuves atrašanās vieta vai tās būvniecības izmaksas netiek atklātas. Tomēr, ja šādas krātuves būvniecības plāns tiks realizēts, tā būs otrā šāda tipa krātuve pasaulē līdzās 2,6 miljardus eiro vērtajam Onkolo projektam Somijā, kura ekspluatāciju plānots uzsākt šī gada otrajā pusē.
Baltijā šobrīd nav nevienas darbībā esošas kodolstacijas, līdz ar to izmantotās kodoldegvielas noglabāšana mūsu reģionā nav aktuāla – situācija var mainīties tikai pēc kodolstaciju projektu realizācijas vienā vai vairākās Baltijas valstīs.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ