Eiropas kodoldegvielas cenas aug un piegādes drošība izraisa arvien vairāk jautājumu

Cerības uz lētu kodoldegvielu uz dārgās naftas un gāzes fona Eiropā izgaist. Aizvadīto divu gadu laikā urāna cenas pasaules tirgū ir dubultojušās, 2023. gada vasaras beigās pārsniedzot 58 ASV dolārus par mārciņu. Un nekas neliecina, ka tuvākajā laikā tās varētu kristies.  

 

“Izkrīt” sestais lielākais piegādātājs

Eksperti uzsver, ka kodoldegvielas cenas samazinājums nedz pasaulē, nedz Eiropā nav gaidāms, jo no Eiropas kodoldegvielas piegāžu ķēdes uz nezināmu laiku ir “izkritis” sestais lielākais pasaules urāna rūdas ieguvējs un nozīmīgs Francijas kodoldegvielas avots – Nigēra. Tas nozīmē, ka Eiropas lielākajai kodoldegvielas patērētājai Francijai steidzami jāpārorientē daļa no savām tradicionālajām kodoldegvielas piegādes ķēdēm.

 

Bažas par apgādes drošību aug

Uz šī fona arvien biežāk izskan arī bažas par Eiropas kodoldegvielas apgādes drošību ilgtermiņā un to, vai uz esošajiem piegāžu avotiem un partneriem var paļauties. Kaut gan Eiropā valda zināma skepse par lielās kodolenerģētikas nākotni, ir pilnīgi skaidrs, ka tuvākajās desmitgadēs noteikti attīstīsies mazās kodolenerģētikas risinājumi, būtiski paplašinot un dažādojot kontinenta kodoldegvielas pieprasījumu un palielinot kodolenerģijas izmantotājvalstu skaitu.

 

Pagaidām pietiek

Starptautiskā atomenerģijas aģentūra lēš, ka pasaules urāna rezerves ir pietiekamas vēl 175 gadu ilgai kodolenerģētikas attīstībai. Tomēr šī prognoze var krietni sarukt, ja kodolstaciju skaits pasaulē un Eiropā būtiski pieaugs. Un tas ir iespējams, jo, piemēram, Ķīna ir apņēmusies dubultot kodolenerģijas patēriņu un īstenot pasaulē lielāko jauno kodolreaktoru būves programmu. Jau laika posmā no 2017. līdz 2022. gadam šajā valstī darbu sācis 21 jauns kodolreaktors. Arī Francija ir publiskojusi apņemšanos līdz 2050. gadam uzbūvēt sešus jaunas paaudzes EPR2 kodolreaktorus. Līdz 2040. gadam vairāk nekā pieci lielas un mazas jaudas kodolreaktori varētu tapt arī Baltijā un Polijā, un vismaz viens no tiem varētu atrasties Latvijā.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ