EK sūdz tiesā Poliju par nepamatotu barjeru radīšanu gāzes tirgū

Eiropas Komisija apsūdz Poliju pašmāju gāzes uzglabāšanas likumdošanas radītā nepamatotu izmaksu piemērošanā dabasgāzes pārrobežu tirdzniecībai. Līdz ar to 2023. gada nogalē EK uzsāka tiesvedību pret šo valsti.


Diskriminē citus, savējos sargā

Pamatojot pieņemto lēmumu, EK norāda: Polijas gāzes uzglabāšanas likumdošana nosaka, ka uzņēmumiem, kas izmanto krātuves ārpus Polijas, ir obligāti jārezervē pārvades jaudas, un aizliedz šādiem uzņēmumiem tirgot šīs jaudas, ja tās netiek izmantotas. Uz gāzes piegādātājiem, kas izmanto krātuves Polijā, šādi ierobežojumi neattiecas, un tas var izkropļot un traucēt ES iekšējā tirgus darbību.

 

Aizstāvas, bet atzīst reformu nepieciešamību

Polijas Klimata ministrija atbildējusi ar skaidrojumu, kā iemeslus šādiem ierobežojumiem minot valsts vēsturisko atkarību no austrumu gāzes importa un nepieciešamību vienmēr uzturēt vienmērīgas un stabilas gāzes piegādes. Ministrija uzskata, ka EK nostāja ir kļūdaina, vienlaikus atzīstot nepieciešamību reformēt dabasgāzes uzglabāšanas sistēmu, jo Polija arvien aktīvāk dažādo savus gāzes piegādes avotus.

 

Gandrīz par 100%

Pērnā gada beigās Polijas dabasgāzes krātuvju aizpildījums sasniedza sava veida rekordu – 99% jeb 37,3 teravatstundas (TWh) no visas pieejamās uzglabāšanas jaudas. Tas bija ievērojami vairāk nekā tajā pašā periodā iepriekšējos gados. Arī nākotnē Polija ir apņēmības pilna turēt krātuves “iespējami pilnas”, tādējādi nodrošinot gan gāzes pietiekamību, gan enerģijas apgādes drošību ziemas periodā.
Baltijas vienīgajā dabasgāzes krātuvē Inčukalnā, kuras izmantošanā nav diskriminējošu nosacījumu, 2023./2024.gada krātuves cikla jaudas izsolēs ir rezervēta visa tehniski pieejamā jauda – 22,6 TWh.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ