ES jaunajiem dabasgāzes katliem būs jābūt “par 20% gataviem ūdeņradim”

Eiropas Savienībā (ES) pārdotajiem dabasgāzes apkures katliem jau tuvākajos gados varētu tikt piemērota prasība būt “par vismaz 20% gataviem ūdeņradim”. Topošais mājsaimniecību dabasgāzes apkures katlu standarts ir daļa no jaunajām ekodizaina un energomarķējuma prasībām, kuru galējo redakciju pašlaik saskaņo ES dalībvalstis.

 


Jau pēc četriem gadiem

Jaunā standarta spēkā stāšanās datums vēl nav zināms, bet, visticamāk, tas varētu būt 2025. gada sākums. Līdz ar to jau pēc četriem gadiem visiem jaunajiem dabasgāzes katliem, kas tiks pārdoti ES teritorijā, būs jābūt piemērotiem dabasgāzes un ūdeņraža sajaukuma izmantošanai. Šajā sajaukumā viena piektdaļa jeb 20% būs ūdeņradis.

 

Drošs arī samērā vecām iekārtām

Lai pierādītu, ka šāds ūdeņraža īpatsvars dabasgāzē ir drošs pat samērā vecām dabasgāzes iekārtām, 2021. gadā tika veikta virkne pētījumu – visilgstošākais no tiem Lielbritānijā. To gaitā tika apstiprināts, ka dabasgāzes un ūdeņraža sajukums minētajā proporcijā ir drošs izmantošanai visās mājsaimniecību dabasgāzes iekārtās – sākot no gāzes pavardiem un beidzot ar vairāku desmitu kilovatu jaudas dabasgāzes katliem.  

 

Bez gāzu molekulām neiztikt

Ūdeņraža vienlaicīga izmantošana ar dabasgāzi siltuma ražošanā var palīdzēt “zaļināt” ES valstu siltumapgādi, papildinot siltumsūkņu tehnoloģijas un ēku energoefektivitātes uzlabošanas pasākumus. Lai gan tiek uzskatīts, ka ēku apkures nākotne pieder elektrībai un, pirmkārt, siltumsūkņiem, arī no gāzveida kurināmā pilnīgi atteikties vēl nav ieplānojusi neviena Eiropas valsts.
Kā atzīst eksperti, apkurināt visu Eiropu tikai ar siltumsūkņiem nebūtu reāli, jo šādām apkures sistēmām būtu nepieciešams milzīgs papildu elektrības daudzums, jo īpaši ziemas periodā, kā arī būtiski pārvades un sadales tīkla uzlabojumi. Tāpēc eiropiešiem, tostarp Latvijas iedzīvotājiem, lai apsildītu savus mājokļus ziemas periodā, pārredzamā nākotnē būs vajadzīgas arī gāzu molekulas – gan fosilā jeb tradicionālā dabasgāze un “zaļais” ūdeņradis, gan no vietējām izejvielām iegūtais biometāns.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ