Francija mērķē uz Eiropas litija ieguves lielvalsts statusu

Francija visai tuvā nākotnē varētu kļūt ne tikai par Eiropas Savienības (ES), bet arī plašāka reģiona kritiski nozīmīgā retzemju metāla litija ieguves lielvalsti. To apstiprina valsts plāns jau šogad sākt vērienīgo Buavjē raktuvju izmantošanas projektu.


Kritisko izejvielu likums un dzīļu “inventarizācija”

ES šobrīd ir pilnībā atkarīga no enerģētikas un elektronikas industriju attīstībai izšķiroši svarīgo retzemju metālu – tostarp, litija – importa. Tomēr jaunais Kritisko izejvielu likums, ko Eiropas Komisija izstrādāja pērnā gada martā, paredz būtiski palielināt to ieguvi pašu mājās. Attiecībā uz litiju ES liela apjoma ieguves pioniere būs tieši Francija. Turklāt pašmāju “zaļo” tehnoloģiju atbalstam Francija gatavo arī liela apmēra zemes dzīļu “inventarizāciju”, lai izpētītu visus pieejamos resursus un aplēstu to ieguves lietderīgumu.

 

1 miljons tonnu un 700 000 elektroauto

2022. gada oktobrī Francijas kalnrūpniecības uzņēmums “Imerys” prezentēja EMILI projektu, kura mērķis ir izmantot bijušajās kaolīna raktuvēs Buavjē atrastās ap 1 miljonu tonnu lielās litija rezerves. Litija ieguve tur varētu ilgt 25 gadus, saražojot ap 34 000 tonnu litija hidroksīda gadā, kas ir pietiekami, lai ik gadu ar litija jonu akumulatoriem aprīkotu aptuveni 700 000 elektroauto. Salīdzinājumam jāmin, ka 2022. gadā pasaules līdere litija ieguvē ar 61 000 tonnām bija Austrālija, kurai sekoja Čīle un Ķīna ar attiecīgi 39 000 un 19 000 tonnām gadā.

 

Vietējās ekonomikas balsts

Lielās litija iegulas, kas atrastas Buavjē raktuvēs, palīdzēs ne tikai mazināt ES atkarību no ārējām litija piegādēm, bet arī uzlabos daudzu ražošanas industriju pamesto Francijas centrālo reģionu ekonomiku, radot vairākus tūkstošus jaunu darba vietu. Turklāt, kā lēš Francijas kalnrūpniecības speciālisti, Buavjē raktuves noteikti nav vienīgās, kur tuvākajā desmitgadē varētu tikt uzsākta litija un citu retzemju metālu ieguve. Baltijas reģionā un Latvijā retzemju metālu iegulas nav atrodamas, tāpēc mūsu reģions būs pilnībā atkarīgs no to importa arī nākotnē.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ