Pēc 60 gadu darba slēgs vienas no Eiropā vecākajām dabasgāzes atradnēm

Pēc visai ilgām diskusijām un “šķēpu laušanas” šī gada sākumā tika nolemts, ka dabasgāzes ieguve vienās no Eiropas vecākajām un lielākajām dabasgāzes atradnēm, kas atrodas Groningenas provincē Nīderlandē, oficiāli beigsies 2023. gada 1. oktobrī.

 

363 miljardi sešdesmit gados

Konsorcijs, kurā ietilpst tādi gāzes un naftas giganti kā “Shell” un “ExxonMobil”, dabasgāzi Groningenā industriālos apmēros sāka iegūt 1963. gadā. Tolaik tika paziņots, ka atradnēs iespējams iegūt ap 60 miljardiem kubikmetru (BCM) dabasgāzes, lai gan vēlāk tika runāts jau par vismaz 100 BCM. Eksperti lēš, ka visā atradņu izmantošanas periodā tās saviem īpašniekiem un arī valstij ļāvušas nopelnīt 363 miljardus eiro (EUR) jeb vidēji 6 miljardus EUR gadā.

 

Par pieciem gadiem ātrāk

Nīderlandes valdība jau 2018. gadā konceptuāli lēma pakāpeniski pārtraukt dabasgāzes ieguvi Groningenas atradnēs, bet tikai 2021. gadā tika precizēts to slēgšanas sākotnējais laika ietvars: no 2025. gada līdz 2028. gadam. Savukārt šobrīd tas sarucis līdz ļoti konkrētam un daudz tuvākam laikam: 2023. gada oktobrim. Kā ziņots, pēc šī gada 1. oktobra Groningenas atradnēs uz vienu gadu paliks atvērti tikai daži urbumi, lai nodrošinātu Nīderlandes gāzes patērētājus pret nākamās ziemas iespējamo dabasgāzes cenu kāpumu vai pašas dabasgāzes deficītu.

 

Mini zemestrīces un unikālā ģeoloģija

Gadiem ilgi un ļoti asi par Groningenas atradņu iespējami drīzu slēgšanu iestājās to tuvumā esošo pašvaldību iedzīvotāji, kuru mājokļus jau vairāk nekā četrus gadu desmitus ik gadu satricina vairākas mini zemestrīces. Kā skaidro eksperti, šī Nīderlandes ziemeļiem netipiskā parādība ar apbrīnojamu regularitāti uzrodas kā viena no intensīvas dabasgāzes ieguves blaknēm un ir raksturīga tieši Groningenas reģionam ar tā unikālo ģeoloģiju.
Baltijas reģionā dabasgāze netiek iegūta, tāpēc jautājums par gāzes atradņu slēgšanu tajā nav aktuāls.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ