Portugāle, Spānija un Francija kopīgi stiprinās Dienvideiropas “enerģijas maģistrāli”

Portugāle, Spānija un Francija vienojušās vēl vairāk stiprināt sakarus elektrības un gāzes starpsavienojumu izbūves jomā, kā arī kopīgu “zaļā” ūdeņraža infrastruktūras projektu īstenošanā.

 

Integrētāks tirgus un kabelis caur Biskajas līci

2023.gada nogalē panāktā vienošanās paredz elektrības starpsavienojumu jeb dienvideiropas “enerģijas maģistrāles” jaudas būtisku palielinājumu starp Portugāli un Spāniju, kā arī Spāniju un Franciju. Tas ļaus Ibērijas pussalas elektrības tirgum “Mibel” darboties efektīvāk un ciešākā sasaistē ar Eiropas vienoto elektrības tirgu. Ir arī plāns izbūvēt jaudīgu jūras kabeli, kas savienotu Spānijas un Francijas energosistēmas caur Biskajas līci. To paredzēts realizēt nākamajos desmit gados.

 

Kalnu pārejas vietā – jūras gāzesvads

2022.gada beigās Spānija un Francija noslēdza vienošanos par zemūdens gāzesvada būvniecību no Barselonas uz Marseļu. Tas aizstās plānoto “MidCat” starpsavienojumu caur Pirenejiem, kas varētu izrādīties mazāk efektīvs un daudz dārgāks. Bez tam, jaunais jūras cauruļvads ļaus Spānijai un Portugālei – divām lielākajām sašķidrinātās dabasgāzes (LNG) importētājām Eiropas Savienībā (ES), nogādāt importētās LNG pārpalikumus uz Franciju un citām ES valstīm. Jauno cauruļvadu plānots pabeigt līdz 2027.gadam.

 

Ūdeņradis no Ibērijas uz Eiropu

Bez tam, 2022. gada oktobrī Portugāle, Spānija un Francija vienojās arī par “zaļā” ūdeņraža transporta koridora izveidi starp trijām valstīm. Sākotnēji šis koridors sastāvēs no diviem ūdeņraža augstspiediena cauruļvadiem, kas savienos Celoricu da Beiru, Portugālē ar Zamoru, Spānijā, kā arī Barselonu, Spānijā, ar Marseļu, Francijā. Kopīgi pazīstami kā H2MED projekts, šie cauruļvadi paredz arī ciešāku sadarbību ar Vāciju kā vienu no lielākajiem potenciālajiem “zaļā” ūdeņraža patērētājiem ES.
Baltijas valstīs arī tiek aktīvi attīstīta “zaļā” ūdeņraža projektu izpēte, un, paredzams, ka tuvākajā desmitgadē tās varētu kļūt par daļu no Ziemeļvalstu – Baltijas “zaļā” ūdeņraža ražošanas un eksporta reģionu.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ