Rumānija līdz 2027. gadam piemaksās fermeriem par koku neizciršanu

Rumānijā ieviesta Eiropas mērogā unikāla 200 miljonus eiro (EUR) vērta mežu saglabāšanas valsts atbalsta shēma, kas ļaus līdz 2027. gadam mežsaimniekiem un fermeriem saņemt kompensāciju par koku neciršanu.

 

Gadu desmitu cīņa ar vējdzirnavām

Nelegāla meža izciršana Rumānijā jau vairākus gadu desmitus ir kā cīņa ar vējdzirnavām. 2020. gadā Eiropas Komisija pat uzsāka pārkāpuma procedūru pret šo valsti par nespēju aizsargāt “Natura 2000” lieguma teritorijā atrodošos mežus un apturēt to nelikumīgu izciršanu. Vairākas Rumānijas valdības ar mainīgiem panākumiem centušās ierobežot “melno” rūpalu: ieviesušas obligātu mežizstrādes produkcijas izcelsmes apliecinājumu, kā arī dibinājušas īpašus policijas spēkus cīņai pret organizēto noziedzību mežizstrādē. Tiesa, šie pasākumi nav devuši gaidītos rezultātus.

 

Vairāk nekā puse pasaules nelegālās koksnes

Saskaņā ar Interpola datiem 30% visā pasaulē tirgotās koksnes nāk no nelegāliem avotiem, un vairāk nekā puse no tiem tiek iegūta Rumānijā. Līdz 2018. gadam Rumānijā katru gadu tika izcirsti aptuveni 20 miljoni kubikmetru koku bez jebkādas dokumentācijas vai atļaujām. 2022.gadā tie bija ap 1,9 miljoniem kubikmetru. Tas nozīmē, ka ik gadu nelegāli no Rumānijas tiek izvestas 36 000 “melnās” koksnes autokravas, un šo auto rinda varētu sasniegt 570 km garumu.

 

“Melnās” shēmas arī Rietumeiropai

Kā atzīst Rumānijas likumsargi, “melnās” koksnes bizness ir ne tikai korupcijas, bet arī daudzu sarežģītu pārrobežu noziedzīgo shēmu rezultāts. Šajās shēmās bieži figurē arī Rietumeiropas uzņēmumi, pat tādi kā Austrijas kokrūpniecības gigants “Egger”. Tas ir viens no nozīmīgākajiem skaidu plātņu ražotājiem Eiropā ar apgrozījumu, kas pārsniedz 4 miljardus EUR. Turklāt uzņēmums nodarbina vairāk nekā 11 000 cilvēku vairākās Eiropas valstīs. Baltijas valstīs nelegālā kokizstrāde šobrīd nav uzskatāma par būtisku problēmu, lai gan vēl pirms desmit un vairāk gadiem Latvijā gada laikā tika konstatēti vairāki simti nelikumīgu cirsmu.  

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ